Shop Mobile More Submit  Join Login

Mature Content

This content is intended for mature audiences.


or, enter your birth date.*


Month

Day

Year*
Please enter a valid date format (mm-dd-yyyy)
Please confirm you have reviewed DeviantArt's Terms of Service below.
* We do not retain your date-of-birth information.
:bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:

:bulletpink::star:PL::star::bulletpink:
Czy wiecie czy nie wiecie, rok 2017 został ogłoszony rokiem Marcina Lutra! To ten od 95 tez przybitych do drzwi katedry i uznawany za reformatora kościoła. To taka krótka informacja dla tych, którzy są kiepscy z dziejów historii :P

No ale co ma związanego Luter z wiedźmami? :confused: Ano wzywał do zabijania czarownic, popierał palenie oskarżonych kobiet o czary na stosach. Postulował: „Należy je wytępić! (...) Jest nader sprawiedliwym prawem, że tępi się czarownice, gdyż czynią wiele zła, co dotychczas ignorowano, a mogą z domostw podkradać mleko, masło i wszystko inne (...). Wyrządzają bowiem szkody na ciele i duszy, podają dekokty i wymawiają zaklęcia, aby wywołać nienawiść, miłość, niepogodę, wszelkie zniszczenia w domu u na polu (...). Wiedźmy powinno się zgładzić, gdyż są złodziejkami, cudzołożnicami, rabusiami i zabójczyniami (...). Lecz ponadto ponieważ obcują z szatanem.” 6 maja 1526 roku, kazanie Marcina Lutra o wiedźmach.

Oprócz mani palenia i widocznie urazu (albo kompleksu?) do kobiet to pałał również pogardą do Słowian Połabskich-Serbołużyczan (przez Niemców znanych jako Wenden, Sorben), autochtonów w Świętym Cesarstwie Rzymskim (obecny teren Niemiec), uważając ich za „najgorszych ze wszystkich narodów” (niem. die schlechteste aller Nationen), i że nie warto tłumaczyć biblii na język łużycki, gdyż ta mowa niebawem zniknie (czytaj: zgermanizują Słowian, a opornych dobiją).

Czy jestem wrogiem luternizmu? Nie. Czy jestem wrogiem kościoła katolickiego? Nie. Czy jestem ateistką? Nie. Czy Watykan-Kościół ma za wrogów Słowian, zwłaszcza Polaków? Uważam, że tak, sądząc po naszej historii. Tu nie trzeba nienawidzić, tu trzeba zrozumieć i podjąć odpowiednie kroki. Wolałabym aby przestali wchodzić z brudnymi butami w sprawy polskie i zaprzestali tworzyć „polaka-katolika”. Nie katolik a Polak, Słowianin - unarodowić go i dowartościować. Ale wracając do tematu... To dlaczego mówię tak negatywnie o Lutrze? Bo nie zgadzam się z jego stosunkiem i czynami wobec Słowian i kobiet uważanych za wiedźmy. A Słowianie i wiedźmy mają wiele wspólnego. Wiedźmy są nieodłączną cząstką w kulturze Słowian.
:star: Wiedźma = Wiedza = Weda (Sanskryt: वेद véda, znaczy „wiedza”])
:star: Wiedz + ma = wiedzę ma

Wiedźmy zajmowały się ziołolecznictwem, przyrodą, medycyną i przechowywały wiedzę o rytuałach ludowych.

Dlatego też dołączyłam do akcji zorganizowanej przez nanako87 - „2017 Witch Challenge”. Jako sprzeciw, iście wiedźmińskiej rebelii wobec tych, którzy ogłosili rok 2017 rokiem Marcina Lutra. Jeden rysunek wiedźmy każdego miesiąca! Dołącz do nas!~ :giggle:

Mój wywód zakończę smaczkiem historycznym: „Wspominki słowiańskie splatają niekiedy zabawne skojarzenia. Opodal Merseburga (tego samego Merseburga, do którego Bolesław Chrobry przyjeżdżał jako gość cesarzów rzymskich) znajduje się miasteczko, które nosi nazwę Eisleben. Miasteczko posiada przedmieście Siebenhitze. Pamiętne jest tym, że tu właśnie urodził się (i zmarł - dop. K.S.) Marcin Luter. Siebenhitze, dosłownie siedem upałów, zdawałoby się nie ma nic wspólnego ze Słowiańszczyzną. Wszakże ma. Dawniej nazywała się ta miejscowość Sebenica, czyli szubienica. Jest w tym szczególe osobliwy smak: Marcin Luter urodził się w słowiańskiej wsi i akurat w Szubienicy! Zresztą za czasów Lutra mówiono tu wszędzie po słowiańsku, co zaznaczono wyraźnie w pismach mistrza Marcina.”. Józef Kisielewski, „Ziemia Gromadzi Prochy”, wydanie II, Księgarnia Św. Wojciecha, Poznań 1939, str. 122.

:bulletgreen::star:„2017 WITCH CHALLENGE”. WIEDŹMY::star::bulletgreen:
:bulletpink: 1. Styczeń: fav.me/daxaoxa
:bulletpink: 2. Luty: fav.me/dayfwel
:bulletpink: 3. Marzec: kinga-saiyans.deviantart.com/a…
:bulletpink: 4. Kwiecień: tutaj
:bulletpink: 5. Maj:
:bulletpink: 6. Czerwiec:
:bulletpink: 7. Lipiec:
:bulletpink: 8. Sierpień:
:bulletpink: 9. Wrzesień:
:bulletpink: 10. Październik:
:bulletpink: 11. Listopad:
:bulletpink: 12. Grudzień:

Podarunek dla nanako87 :heart: Narysowałam Melissę dla Ciebie!~ Wygląda cudownie. Mam nadzieję, że i Tobie się podoba :meow::bulletpink::star:ENG::star::bulletpink:
Some idiots decided to make 2017 a year of Martin Luther. They just brag about his thesis without mentioning his support for witch hunts. It's an artistic rebellion against this bastard and make 2017 the Year of Witches! One witch drawing each month. I joined!~ :heart: #2017witchchallenge
More information: www.deviantart.com/journal/201…

I joined because Martin Luter supported witch hunts but also he was describing autochtonic Polabian Slavs living in The Holy Roman Empire (now german area) as the "worst of all nations". Since the XVII century Slavic language and liturgy were being persecuated. "Witches" and Slavic people have many common.
:star: Witch (pl. Wiedźma) = Knowledge (pl. wiedza) = Vedas (pl. Weda [Sanskrit: वेद véda, "knowledge"]).
:star: Wiedz + ma = wiedzę ma (eng. to have knowledge).

Witches practice in herbal medicine, nature, medicine, and have knowledge of folk rituals.

:bulletgreen::star:"2017 WITCH CHALLENGE". WITCHES::star::bulletgreen:
:bulletpink: 1. January: fav.me/daxaoxa
:bulletpink: 2. February: fav.me/dayfwel
:bulletpink: 3. March: kinga-saiyans.deviantart.com/a…
:bulletpink: 4. April: here
:bulletpink: 5. May:
:bulletpink: 6. Juni:
:bulletpink: 7. July:
:bulletpink: 8. August:
:bulletpink: 9. September:
:bulletpink: 10. October:
:bulletpink: 11. November:
:bulletpink: 12. December:

Gift for nanako87 :heart: I drew Melissa for you!~ She looks wonderful. I hope, you like it :meow:

:bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:  :bulletgreen:  :bulletpink:
Add a Comment:
 
:iconnanako87:
nanako87 Featured By Owner Apr 23, 2017  Hobbyist Traditional Artist
Woooah ale mi ladybonera przyfasoliłaś!! xDDDDDD A jak pierwszy raz ja zobaczylam to kompowi bateria padla!! XD (przynajmniej doszedł zanim zszedł ;D )

Pawie pióro przykuło moją uwagę, jest przepiękne!! :love: wgl wszystko wyszło super! :D Podoba mi się ten szczegół że ona ma flakonik w ręku, ciekawe co w nim jest za eliksir? *u*

Huhuhu!!  Dziękuję!! :blowkiss:
Reply
:iconkinga-saiyans:
kinga-saiyans Featured By Owner May 2, 2017  Hobbyist Digital Artist
UUu, naprawdę?! Toć to mogę sobie pogratulować takiej reakcji na mój podarunek :la:
Więc mówisz, że bateria 'doszła' nim sflaczała :eyes: Hahahaha!

Dziękuję. Dwa razy rysowałam. Za pierwszym razem rezultat nie był ładny... cieszę się, że ostatecznie wygląda OK i zwróciłaś na to uwagę :la:
Pewnie zamieniła faceta w żabę. Trzeba uważać na te flakoniki :giggle:
Reply
:iconel-e:
el-e Featured By Owner Apr 22, 2017
no no gola wiedzma... XD
a na powaznie bardzo ladna praca^^ 
Reply
:iconkinga-saiyans:
kinga-saiyans Featured By Owner Apr 22, 2017  Hobbyist Digital Artist
Pewnie była na jakimś zlocie! :)
Dziękuję bardzo! Na pewno rysunek spodoba się nanako87 :aww:
Rysunek ten będzie też przykładem do moich commission'ów :XD:
Reply
:iconel-e:
el-e Featured By Owner Apr 23, 2017
ano na to wyglada ^^
nie ma sprawy :> 
hehehe no a czemu by nie;>
Reply
Add a Comment:
 
×Details

Submitted on
April 21
Image Size
1.5 MB
Resolution
940×1800
Mature Content
Yes
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
53
Favourites
5 (who?)
Comments
5
Downloads
1

License

Creative Commons License
Some rights reserved. This work is licensed under a
Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 License.
×